Veterinārmedicīniskā pakalpojuma sniedzējs ir sertificēts, praktizējošs veterinārārsts, kas normatīvajos aktos noteiktajā kārtībā ir reģistrējies PVD un nodarbojas ar veterinārmedicīnisko praksi.
Tiesības nodarboties ar veterinārmedicīnisko praksi ir praktizējošam veterinārārstam.
Veterinārmedicīniskā prakse ir praktizējoša veterinārārsta profesionāla darbība dzīvnieku labturības veicināšanā, veselības nostiprināšanā un saglabāšanā, dzīvnieku slimību diagnostikā un profilaksē, saslimušu dzīvnieku ārstēšanā un ķirurģisku operāciju veikšanā. Veterinārmedicīniskās prakses ietvaros ārstnieciskā vai profilaktiskā kursa pabeigšanai atļauts, ja nepieciešams, pagatavot un pārdot dzīvniekiem paredzētās zāles.
Veterinārmedicīniskā pakalpojuma sniedzējs strādā:
- veterinārmedicīniskās prakses iestādē (kabinetā, ambulatorajā vai stacionārā) individuāli vai sadarbībā ar citiem veterinārārstiem,
- novietnē, kuras īpašnieks ir saņēmis dienesta atļauju iegādāties veterinārās zāles lieltirgotavā,
- izglītības un zinātnes iestādē, kurā veic izmēģinājumus ar dzīvniekiem un kura ir saņēmusi dienesta atļauju iegādāties veterinārās zāles lieltirgotavā.
Veterinārmedicīniskā pakalpojuma sniedzējam savā darbībā jāievēro normatīvajos aktos noteiktās prasības.
- Prasības, reģistrācija
- Tiesības un pienākumi
- Veterinārmedicīnas likuma IX un X nodaļa.
- Darbības ar zālēm
- Eiropas Parlamenta un Padomes 2018. gada 11. decembra Regula (ES) 2019/6 par veterinārajām zālēm un ar ko atceļ Direktīvu 2001/82/EK, 103. pants, 105. pants, 106. pants, 107. pants, 111. pants;
- Farmācijas likums;
- Narkotisko un psihotropo vielu un zāļu, kā arī prekursoru likumīgās aprites likums, 8. pants, 36. pants;
- Par Krimināllikuma spēkā stāšanās un piemērošanas kārtību, 2.pielikums “Latvijā kontrolējamās narkotiskās vielas, psihotropās vielas un prekursori un to nelikumīgas aprites iedalījuma apmēri” (atrodamas II saraksta vielas - ļoti bīstamās narkotiskās vielas un tām pielīdzinātās psihotropās vielas, kuras atļauts izmantot medicīniskiem un zinātniskiem mērķiem un III saraksta vielas - bīstamās psihotropās vielas, kuras var tikt izmantotas ļaunprātīgos nolūkos);
- Ministru kabineta 07.06.2022. noteikumi Nr. 337 “Zāļu iegādes, uzglabāšanas, uzskaites, lietošanas un iznīcināšanas noteikumi veterinārmedicīniskās prakses iestādēs”;
- Ministru kabineta 22.06.2021. noteikumi Nr.405 “Noteikumi par darbībām ar narkotiskajām un psihotropajām vielām un zālēm veterinārmedicīniskās prakses iestādēs”;
- Ministru kabineta 2016. gada 31. maija noteikumi Nr. 326 “Veterināro zāļu izplatīšanas un kontroles noteikumi” 2., 7.un 10. nodaļā;
- Ministru kabineta 2016. gada 31. maija noteikumi Nr. 327 “Veterināro zāļu ievešanas un izvešanas kārtība”.
- Receptes
- Dzīvniekiem atļautās un aizliegtās zāles
- Ministru kabineta 28.07.2009. noteikumi Nr. 831 “Noteikumi par ierobežojumiem zāļu lietošanā dzīvniekiem un prasības dzīvnieku un to izcelsmes produktu apritei, ja dzīvniekiem lietotas zāles”;
- EK regula 37/2010 ( 22.12.2009.), par farmakoloģiski aktīvajām vielām un to klasifikāciju pēc to atlieku maksimāli pieļaujamā satura.
- Zāļu atliekvielas
- EK regula 470/2009 (06.05.2009.), ar ko nosaka kopienas procedūras farmakoloģiski aktīvo vielu atlieku pieļaujamo daudzumu noteikšanai dzīvnieku izcelsmes pārtikas produktos;
- Komisijas īstenošanas regula (ES) 2018/470 (21.03.2018.) par sīki izstrādātiem noteikumiem par maksimāli pieļaujamo atlieku daudzumu, kuru ņem vērā, lai pārbaudītu pārtikas produktus, kas iegūti no dzīvniekiem, kuri Eiropas Savienībā apstrādāti saskaņā ar Direktīvas 2001/82/EK 11. pantu.
- Kaskāde un izdalīšanās perioda aprēķināšana
- Eiropas Parlamenta un Padomes 2018. gada 11. decembra Regula (ES) 2019/6 par veterinārajām zālēm un ar ko atceļ Direktīvu 2001/82/EK:
- neproduktīvajām dzīvnieku sugām – 112. pants
- produktīvām sauszemes dzīvnieku sugām – 113. pants
- produktīvām ūdensdzīvnieku sugām – 114. pants
- izdalīšanās periods zālēm, ko produktīvai dzīvnieku sugai lieto kaskādē – 115. pants
- Eiropas Parlamenta un Padomes 2018. gada 11. decembra Regula (ES) 2019/6 par veterinārajām zālēm un ar ko atceļ Direktīvu 2001/82/EK:
- Zirgu identificēšana un zāles
- EK regula 1950/2006 (13.12.2006.) ar kuru atbilstoši Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīvai 2001/82/EK par Kopienas kodeksu, kas attiecas uz veterinārajām zālēm, izveido to vielu sarakstu, kuras ir būtiskas zirgu dzimtas dzīvnieku ārstēšanā (atceļ no 2027. gada 21. maija);
- Komisijas īstenošanas regula (ES) 2025/901 (2025. gada 19. maijs), ar ko izveido tādu vielu sarakstu, kuras ir būtiskas zirgu dzimtas dzīvnieku ārstēšanai vai kuras salīdzinājumā ar citām attiecībā uz zirgu dzimtas dzīvniekiem pieejamām ārstēšanas izvēlēm dod papildu klīniskus ieguvumus un kuru gadījumā attiecībā uz zirgu dzimtas dzīvniekiem noteiktais zāļu izdalīšanās periods ir seši mēneši, un atceļ Regulu (EK) Nr. 1950/2006 (piemēro no 2025. gada 21. maija);
- Komisijas Īstenošanas regula (ES) 2021/963 (2021. gada 10. jūnijs), ar ko nosaka noteikumus Eiropas Parlamenta un Padomes Regulas (ES) 2016/429, (ES) 2016/1012 un (ES) 2019/6 piemērošanai attiecībā uz zirgu identifikāciju un reģistrāciju un izveido identifikācijas dokumentu paraugus attiecībā uz šiem dzīvniekiem.
- Blakusprodukti
- Komisijas Regula (ES) Nr. 142/2011 (2011. gada 25. februāris), ar ko nosaka veselības aizsardzības noteikumus attiecībā uz dzīvnieku izcelsmes blakusproduktiem un atvasinātajiem produktiem, kuri nav paredzēti cilvēku patēriņam, un īsteno Padomes Direktīvu 97/78/EK attiecībā uz dažiem paraugiem un precēm, kam uz robežas neveic veterinārās pārbaudes atbilstīgi minētajai direktīvai;
- Ministru kabineta 17.04.2012. noteikumi Nr. 275 “Prasības tādu dzīvnieku izcelsmes blakusproduktu un atvasinātu produktu apritei, kas nav paredzēti cilvēku patēriņam”;
- Ministru kabineta 29.09.2009. noteikumi Nr. 1114 “Noteikumi par dzīvnieku kapsētu iekārtošanas, reģistrācijas, uzturēšanas, darbības izbeigšanas un likvidēšanas kārtību”.
- Bīstamie atkritumi
- Labturība
- Dzīvnieku aizsardzības likums;
- MK 02.01.2008. noteikumi Nr. 5 “Lauksaimniecības dzīvnieku vispārīgās labturības prasības”;
- MK 07.07.2009. noteikumi Nr. 743 “Cūku labturības prasības”;
- MK 07.07.2009. noteikumi Nr. 744 “Noteikumi par dējējvistu labturības prasībām un dējējvistu turēšanas uzņēmumu reģistrācijas kārtību”.
Lai reģistrētos PVD kā veterinārmedicīniskā pakalpojuma sniedzējs, nepieciešams:
- Iegūt augstāko veterinārmedicīnisko izglītību,
- Iegūt veterinārmedicīniskās prakses sertifikātu,
- Sameklēt darbu:
- veterinārmedicīniskās prakses iestādē (kabinetā, ambulatorajā vai stacionārā),
- novietnē, kuras īpašnieks ir saņēmis dienesta atļauju iegādāties veterinārās zāles lieltirgotavā,
- izglītības un zinātnes iestādē, kurā veic izmēģinājumus ar dzīvniekiem un kura ir saņēmusi dienesta atļauju iegādāties veterinārās zāles lieltirgotavā.
Veterinārmedicīniskā pakalpojuma sniedzējs pirms darbības uzsākšanas iesniedz PVD iesniegumu veterinārmedicīniskā pakalpojuma sniedzēja reģistrācijai, iesnieguma veidlapa pieejama ŠEIT.
Iesniegumu iesniedz:
- Papīra formā: PVD centrālajā birojā vai teritoriālajā struktūrvienībā.
- Ar drošu elektronisko parakstu parakstītu uz pasts@pvd.gov.lv vai teritoriālās struktūrvienības e-pasta adresi.
Pakalpojuma apraksts un saņemšanas kārtība aprakstīta arī valsts pārvaldes pakalpojumu portālā latvija.lv.
PVD triju darbdienu laikā pēc šo noteikumu iesnieguma saņemšanas veterinārmedicīniskā pakalpojuma sniedzēju reģistrē Veterinārmedicīniskā pakalpojuma sniedzēju reģistrā.
Veterinārmedicīniskā pakalpojuma sniedzēju reģistrs atrodams ŠEIT.
Veterinārmedicīniskā pakalpojuma sniedzējs iesniedz PVD iesniegumu veterinārmedicīniskā pakalpojuma sniedzēja reģistrēšanai, izmaiņu izdarīšanai vai darbības izbeigšanai triju darbdienu laikā:
- pēc izmaiņām kontaktinformācijā – ar atzīmi par izmaiņu izdarīšanu reģistrācijas dokumentācijā,
- pēc darba attiecību izbeigšanas ar darba devēju – ar atzīmi par darbības izbeigšanu un norādi par darba devēju, ar kuru tiek izbeigtas darba tiesiskās attiecības,
- pirms citu darba attiecību uzsākšanas – ar atzīmi par veterinārmedicīniskā pakalpojuma sniedzēja reģistrāciju.
Ja veterinārmedicīniskā pakalpojuma sniedzējs vēlas darbību izbeigt, ne vēlāk kā piecas darbdienas pirms darbības izbeigšanas iesniedz PVD iesniegumu, norādot datumu, ar kuru darbība tiks izbeigta.
PVD triju darbdienu laikā pēc informācijas saņemšanas ievieto informāciju Veterinārmedicīniskā pakalpojuma sniedzēju reģistrā par veterinārmedicīniskā pakalpojuma sniedzēja darbības izbeigšanu.
Ne retāk kā vienu reizi trijos gados PVD veic plānveida pārbaudi prakses iestādē, kur strādā veterinārmedicīniskā pakalpojuma sniedzējs.
Saskaņā ar ikgadējo PVD pārbaužu plānu, PVD veic pārbaudes novietnē un izglītības un zinātnes iestādē, kuras īpašnieks ir saņēmis dienesta atļauju iegādāties veterinārās zāles lieltirgotavā.
PVD ir tiesīgs veikt arī ārpuskārtas pārbaudes biežāk, ja saņemta sūdzība vai cita veida informācija par iespējamām neatbilstībām.
- Informācija par reģistrētajiem veterinārmedicīniskā pakalpojuma sniedzējiem atrodama ŠEIT.
- Informācija par reģistrētajām veterinārajām zālēm atrodama PVD tīmekļvietnē Veterināro zāļu reģistrā.
- Informācija par Latvijā reģistrētajām cilvēkiem paredzētajām zālēm atrodama Zāļu valsts aģentūras tīmekļvietnē.
- Zemkopības ministrijas tīmekļvietnē atrodama informācija par veterinārmedicīnisko praksi, dzīvnieku veselību, aizsardzību un labturību, antimikrobiālo rezistenci, veterinārajām zālēm u.c.
- Dzīvniekiem paredzēto antibiotiku kategorizācija (Eiropas zāļu aģentūras materiāls ērtai lietošanai ikdienā) atrodama ŠEIT.
Jautājumu un neskaidrību gadījumā rakstīt uz PVD e-pasta adresi pasts@pvd.gov.lv vai zvanīt uz tālruņa nr. +371 67095267.